Wydawca treści Wydawca treści

Afrykański pomór świń

Wojewoda Podlaski podpisał 27 lutego 2014 r. nowe Rozporządzenie (Nr 3/2014) uchylające rozporządzenie w sprawie zarządzenia środków w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zagrożeniem wystąpienia afrykańskiego pomoru świń na obszarze przekraczającym obszar jednego powiatu.Traci moc rozporządzenie Nr 2/2014 Wojewody Podlaskiego z dnia 20.02.2014 r.

Za obszar zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, który występuje na Białorusi, uznano w nim teren dziewięciu powiatów: augustowskiego, białostockiego, bielskiego, hajnowskiego, monieckiego, sejneńskiego, siemiatyckiego, sokólskiego i suwalskiego, a poza tym tereny miast Białystok i Suwałki. Na tym obszarze środki ostrożności muszą podjąć nie tylko hodowcy świń, ale także myśliwi. Ci mają zakaz wywożenia z zagrożonego obszaru tusz odstrzelonych dzików bez otrzymania potwierdzenia ujemnego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku wykrycia afrykańskiego pomoru świń. Odstrzelone dziki myśliwi muszą dostarczać razem z patrochami i narogami (serce, wątroba, nerki, płuca) do punktów skupu dziczyzny lub innych zakładów nadzorowanych przez Inspekcję Weterynaryjną. W tym drugim przypadku dziczyzna może być przeznaczona wyłącznie na użytek własny. W obu przypadkach powiatowy lekarz weterynarii z każdej tuszy musi pobrać próbkę do badań.
Dodatkowo każdy, kto znajdzie padłego dzika, ma obowiązek zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii, który w tym przypadku również musi pobrać próbki do badań.
W punktach skupu dziczyzny i innych tego typu zakładach, nie zbadane jeszcze tusze mają być przechowywane oddzielnie, tak, by nie miały styczności z surowcami i innymi przedmiotami, co ma zapobiec rozprzestrzenianiu się ewentualnej, nie wykrytej jeszcze choroby.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nadleśnictwo Bielsk w Bielsku Podlaskim zorganizowało w dniu 18 grudnia  2014r. spotkanie  w sprawie podjęcia dalszych działań mających na celu zmniejszenie liczebności populacji dzików i niedopuszczenia do dalszego rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń.                 

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Starostw w Bielsku Podlaskim i Hajnówce,  Powiatowych Lekarzy Weterynarii w Bielsku Podlaskim i Hajnówce, przedstawiciel Instytutu Badań Ssaków PAN w Białowieży, przedstawiciel Podlaskiej Izby Rolniczej, Nadleśnictwa Dojlidy, przedstawiciele miast i gmin z terenu Nadleśnictwa Bielsk oraz przedstawiciele Kół  Łowieckich dzierżawiących obwody Łowieckie w obrębie Nadleśnictwa Bielsk. 

Specjalista prowadzący sprawy łowieckie w Nadleśnictwie  omówił aktualne zarządzenia i polecenia dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz przeanalizował  bieżące wykonanie planu odstrzału dzików i możliwości wykonania całego planu a także poinformował o możliwości wprowadzenia odstrzału zastępczego.

Ponadto :

- przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Bielsku Podlaskim omówił zagadnienia związane z rozprzestrzenianiem się ASF.

- przedstawiciel KŁ Ryś w Bielsku Podlaskim zwrócił uwagę  na duże koszty ponoszone przez koła na  zakup chłodni,  przechowywanie i dowóz tuszy dzików. Powinna być jakaś rekompensata dla Kół.

- przedstawicielka Powiatowego Inspektoratu w Hajnówce mówiła o rozprzestrzenianiu się choroby ASF, jednak  przebadano już około  2 tys. próbek dzików, wszystkie były negatywne. Zapoznała także z projektami przepisów, które mają być wprowadzone w związku z ASF.

- przedstawiciel Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży przedstawił kwestię dokarmiania dzikich zwierząt, że należy robić to bardzo ostrożnie. Zwrócił uwagę na problem odgrodzenia dzików od hodowli świń.

- Zastępca Nadleśniczego N-ctwa Dojlidy zaapelował do myśliwych o wykonanie planu odstrzału zwierzyny grubej.

-  Przedstawiciel Biura Podlaskiej Izby Rolniczej w Hajnówce wskazał na ograniczenia dla myśliwych w wykonywaniu odstrzału. Powiedział , że Państwo powinno bardziej się zaangażować w zwalczanie ASF, udzielić większej finansowej  pomocy myśliwym. Za mało jest chłodni. Badania dzików na ASF powinno wykonywać więcej zakładów.

-  Zastępca Wójta Gminy Bielsk Podlaski radził Kołom Łowieckim o występowanie z pozwami do Sądów z powództwem cywilnym o odszkodowanie w związku z ASF.

W podsumowaniu  spotkania obecni przedstawiciele Kół Łowieckich pomimo przedstawionych wyżej trudności zobowiązali się do pełnego wykonania planu odstrzału zwierzyny grubej a niektóre z Kół zapowiedziały, że w najbliższym czasie zwrócą się o zwiększenie planu odstrzału dzików.

Materiały do pobrania