Asset Publisher Asset Publisher

Grzybobranie

Dnia 19.09 2017 na ścieżce edukacyjnej w leśnictwie Czechy gościliśmy uczniów klasy 5 z Zespołu Szkolno-Oświatowego w Dubiczach Cerkiewnych. Pracownicy Nadleśnictwa zapoznali uczniów z ważną rolą grzybów w ekosystemach leśnych. Uczniowie dowiedzieli się między innymi o szkodliwości takich patogenów grzybowych jak huba korzeniowa i opieńka, a także o ważnej roli grzybów mikoryzowych.

Bieżący rok sprzyja wzrostowi grzybów – dużo opadów i dość wysokie temperatury zapewniły ich obfitość w lasach. Żeby wrócić z koszem pełnym jadalnych grzybów trzeba się na tych grzybach znać. Z tym uczniowie nie mieli problemów – bezbłędnie rozpoznawali jadalne gatunki. Udało się nam też trafić na gatunek, który z pozoru nie zachęca do konsumpcji, ale jest bardzo smaczny . To szmaciak gałęzisty lub inaczej zwany jako siedzuń sosnowy, do niedawna pod ochroną, ale ostatnio pojawia się coraz częściej w lasach i od 2014 r został zdjęty z listy gatunków objętych ochroną.

Mieliśmy szczęście i trafiliśmy też na rydze – to jeden z najsmaczniejszych grzybów. Można go pomylić z mleczajem wełnianką, jednak u rydza po odcięciu korzenia pojawia się różowawe mleczko, a u wełnianki białe, więc z rozpoznaniem rydza też nie było problemu.

Po udanym grzybobraniu przyszedł czas na  kiełbaskę z ogniska.